Eesti rendžu ajalugu

Rendžu lihtsamat vormi gomokut on Jaapanis ja Hiinas mängitud juba tuhandeid aastaid. Ajapikku aga taipasid tugevamad mängijad, et musta (alustaja) ülekaal on selliste reeglitega mängimiseks liiga suur ja nii hakati välja mõtlema mustale kitsendusi, et võrdsustada mängijate shansse. Selleks töötati välja foolid.

6.detsembrit 1899 loetakse tänapäevase rendžu sünnipäevaks, sest sellel päeval avaldati rendžust esimene artikkel ühes Jaapani lehes. Goraku Takayama, Jaapani tookordne parim kasutas seal nime renju (seni olid sellised nimed nagu gomoku-narabe, kakugo, gobang jne.), mis tähendas 5 pärlit reas. 1966 loodi Jaapani Rendžu Liit- Nihon Renju Sha.

1958. aastal oli aga Rootsis loodud gomokumängijate liit – Svenska Luffarschackförbundet. Esimesed rahvusvahelised kontaktid tekkisid 1970.-ndate lõpul. Siis hakati rendžut ametlikult mängima ka Nõukogude Liidus, kus mängu propageeris ajakiri “Nauka I Zhizn”. Selle kaudu levis mäng ka Eestisse, esialgu eelkõige tänu siinsetele venelastele, kuid kiirelt innustusid ka eestlased.

1984.aastast osalesid esimesed Eesti mängijad juba Nõukogude Liidu kiriturniiridel- Aleksander Differt, Jelena Mattal jt. Jelena Mattali, Gennadi Mattali ja Aleksander Differti eestvedamisel ja tookordse komsomoli toel viidi 1987 a. sügisel läbi rendžuülesannete konkurss ajalehtedes “Noorte Hääl” ja “Molodjozh Estonii”. Selle konkursi kaudu tulid rendžu juurde Urmas Raude ja Ants Soosõrv.

1988. aasta algul hakkas rendžu oma kabeõpilastele tutvustama Tallinna Pioneeride Palee teenekas kabetreener Arvi Reinap, pannes sellega rendžu süstemaatilisele arengule Eestis aluse.

13.02.1988 tuli esimest korda tema juurde treeningule Ando Meritee. Sama aasta on väga tähtis ka rahvusvahelise rendžu jaoks, moodustati rahvusvaheline rendžuföderatsioon ja 1989 korraldati esimesed maailmameistrivõistlused Kyotos.

1989 aasta sügisest asus Pioneeride Palees (peagi sai sellest Huvikeskus “Kullo”) tööle Ants Soosõrv, kes samuti hakkas huvilisi õpetama. 1991 Reinap loobus, kuid ikkagi võib teda pidada üheks eesti rendžu jaoks kõige tähtsamaks persooniks. Järgmisel aastal loobus ajapuuduse tõttu suurepärane rendžuorganisaator ja mängija Urmas Raude.

Kuid 80.-ndate lõpul ja 90.-ndate algul tulid rendžusse mitmed silmapaistavad mängijad – Margus Tuvikene, Maris Tuvikene, Ain Ostra, Peeter Tamm, Lauri Naber. 1991 - saavutas oma esimese tähtsama võidu Ando Meritee, kes võitis maailmameistrivõistluste B-turniiri Moskvas.

1993 - tuli Ando Arjeplogis (Rootsi) peetud MM-l esimest korda maailmameistriks. 1995 - korraldati maailmameistrivõistlused Tallinnas. Ando pidi leppima 2. kohaga jaapanlase Norihiko Kawamura järel. Rendžu juurde tulid Ülo Madissoon, Marek Kolk ja Tunnet Taimla.

Rendžuring sai alguse ka Kivimäe Põhikoolis.

1996 – Margus Tuvikene tuli noorte maailmameistriks. Eesti meeskond saavutas võistkondlikel maailmameistrivõistlustel 2. koha. Rendžu juurde tulid – Johann Lents, samuti Ester Eggert, aga loomulikult ka Irene Einberg-Karlsson ja Katrin Birk!

1997 – Maailmameistrivõistlused Sankt-Peterburis. Ando oli taas teine, seekord Kazuto Hasegawa järel. Rendžuga hakkasid tegelema õed Milvad ja Pavel Voznjuk.

1998 – Ando Meritee tuli Tallinnas esimest korda Euroopa meistriks. Ants Soosõrv oli 3. Rendžut hakkas mängima Eti (Evelyn Tihkan), kellele me võlgneme ka käesoleva kodulehekülje esmase variandi ning Timo Ilu. Vististi sellal said oma esimese kogemuse ka Tauri Tarbe ja Ats Mälksoo.

1999 – Ando saavutas Pekingis oma teise maailmameistritiitli. Novembris mängis ta matshi legendaarse jaapanlase Shigeru Nakamuraga, kes võitis MM-d 1989, 1991, seejärel  MM-del osalenud (kuni jälle 2009). Ando siirdus seejärel ajutiselt elama Taiwanile (väikeste vahedega 1999-2019). Edukas oli aasta ka Tunnet Taimlale, kes võitis noorte Euroopa meistrivõistlused.

2000 – Johann Lents sai noorte MM-l 2.koha, Ando eemalolekul sai EM-l venelase Klimashini järel 2.koha Ants Soosõrv.

2001 – alates aprillist kuni 2003 septembrini toimusid rendžutreeningud ka Paul Kerese Malekeskuses. Seal treenisid Sander Sulane, Alvar Timmermann, Mikk Oblikas, Kristian Leite, Kaia Kolk ning Peeter Kolk.

MM-l Kiotos võitis oma 3.-nda tiitli Ando Meritee. Naiste MM-l olid Maris Tuvikene, Irene Einberg ja Eti vastavalt 4.,5. ja 6. Noorte EM-l sai Tunnet Taimla 1.koha, oma gruppides olid veel Eti, Johann ja Helen 2.kohal ja Maris ning Timo 4.

2002.aasta kevadel tuli eesti võistkond 2. kohale võistkondlikul MM-l Vadstenas (Rootsi). Tiimi kuulusid Ants Soosõrv, Tunnet Taimla, Johann Lents, Timo Ilu ja Maris Tuvikene. Suvel toimunud noorte MM-l (Podjugas, Venamaal) tuli maailmameistriks kuni 14a-ste poiste hulgas Tunnet Taimla. samas grupis saavutas Timo Ilu 3.-nda koha Poiste vanemas grupis (15-20a) sai Johann Lents 4.koha, tüdrukute vanemas grupis oli Eesti parimana Eti 7. Seejärel toimunud täiskasvanute EM-l Karepal sai Tunnet 2. koha. Johann Lents tuli 10.-ndaks ja Andry Purk üllatas tubli 13.-nda kohaga Sügisel alustas tegevust rendžuring Saue Huvikeskuses. Sealsetest mängijatest võib esimese aasta järel esile tõsta Johanna Lindu, Evelyn Raudseppa, Ergo ja Eleri Kaljustet ning Jenna Töyruvuot. Kullo kaudu tulid rendžu juurde Aivo Oll ja Rauni Lillemets.

2003. tuli rendžu maailmameistriks Tunnet Taimla! Võistlused toimusid Vadstenas (Rootsi) Ando oli seekord 3. Naistest olid Irene, Maris ja Ester vastavalt 4., 5., ja 7. MM-i B-turniiril oli 3. Johann ja Aivo 4.

2004. võistkondlikul MM-l oli Eesti küll tugevas koosseisus (Ando, Tunnet, Ants, Timo, varus Irene), kuid Venemaa 1-le koosseisule jäädi kindlalt alla ning saadi taas 2. koht. Euroopa MV-l 2004 sai Johann Lents 2. ja tublilt progresseerunud Andry Purk 4. koha Noorte MM 2004 toimus Armeenias. Eesti sai 4 medalit. Poiste vanemas grupis oli Timo Ilu 2. ja Johann Lents 3. Tüdrukute vanemas grupis võitis Ester Eggert 2. ja Kaia Kolk 3. koha. Lisaks oli Alvar Timmermann poiste nooremas grupis 4.

Sügisel tulid rendžusse Mart Kullamaa, Siim Sepman Noorte Euroopa MV-l 2005 Sürgaveres saavutas 6 erinevas grupis Eesti kokku 5 medalit. Tunnet Taimla saavutas gr.B 1.koha, poiste vanemas grupis võitsid Andry Purk ja Johann Lents vastavalt 2. ja 3. koha. Gr.B saavutas Timo Ilu veel 3. ja gr.D(vanemad tüdrukud) Karin Klooster ka 3. koha.

Maailmameistrivõistlused 2005 peeti üle 10 aasta jälle Tallinnas, seekord Estonian Business Schoolis (10a. tagasi Mustpeade Majas) Maailmameistriks tuli neljandat korda Ando Meritee! Esimest korda mängis MM-i finaalis korraga 3 eestlast, Andry Purk saavutas tubli 5. ja Tunnet Taimla 7. koha.

2006 võistkondlikel maailmameistrivõistlustel Tallinnas Kullos oli Eesti 1 võistkond esikohale lähemal, kui kunagi varem. Eelturniiri võidu järel tuli finaalis kahjuks siiski Venemaa 1 paremust tunnistada 3,5:4,5. Võistkonnas mängisid Ando Meritee, Tunnet Taimla, Ants Soosõrv, Aivo Oll ja Johann Lents. Meritee ja Oll saavutasid parimad tulemused vastavalt 1. ja 4. laual. Eesti 2. võistkond (Timo Ilu, Renee Pajuste, Mikk Oblikas, Sander Sulane ja Irene Karlsson) sai 8 võistkonna hulgas 7. koha.

2006 a. sügisest algas rendžualane koostöö Tallinna Gustav Adolfi Gümnaasiumiga, iga nädal saavad lapsed vähemalt korra harjutada söökla kõrval asuvas ruumis.

2007 sai Eesti 6 medalit noorte EM-lt. Timo Ilu võitis Tšehhis, Pardubices peetud võistlusel vanemate poiste hulgas esikoha, 2. koha sai samas grupis Johann Lents, vanemate tüdrukute seas aga sai 2. koha Karin Klooster ning 3. Madli Mirme. Noorematest poistest olid Martin Hõbemägi ja Rainer Kelk samuti vastavalt 2. ja 3. MM-l Tjmenis eestlased suurt edu ei saavutanud. Andry Purk tõestas 5. kohaga taas enda kuulumist maailma tippklassi. Tunnet Taimla sai 6. ja Aivo Oll 12. koha.

2008 - Lõpuks suutis Eesti võita võistkondliku MM-i ! Tiimis mängisid Tunnet Taimla, Aivo Oll, Andry Purk, Ants Soosõrv ja Johann Lents. Napilt õnnestus edestada Venemaad ja Hiinat.

EM võitis Aivo, Tunnet tuli 3. ja Andry 9.

Aivo säras veel kolmandalgi võistlusel - võites noorte MM noormeeste grupi (Andry 4. ja Timo 5.) Järgmises poiste grupis sai Paul Väljataga väga tulbi 2. koha, 5. Ain Salula ja 8. Tauri Purk. Noorimate poiste seas saavutas esikoha Martin Hõbemägi, 3. tuli Rainer Kelk. Neidude hulgas olid Madli ja Gerli oma gruppides 4.

2009 - Eestlased näitasid taas taset MM-l Tunnet kogus 9 ja Andry 7,5 punkti, vägevad punktid andsid seekord vastavalt 2. ja 5. koha.